برداشتن خال

درباره برداشتن خال

برداشتن خال : به طور کلی خال ها ؛ نقاطی رنگی بر روی صورت یا بدن می باشند که در برخی موارد به دلیل محل قرارگیری ، رنگ یا اندازه شان ممکن است از نظر زیبایی برای فرد آزاردهنده بوده و از اعتماد به نفس وی بکاهند.

برداشتن خال ؛ بویژه خال های گوشتی طی سال های اخیر ، بسیار رواج داشته و شاهد آن هستیم که غالبا افرادی که با این ضایعه مواجه هستند قادر به تحمل خال از لحاظ زیبایی نبوده و درصدد برداشتن آن می باشند.

لازم به ذکر است به طور کلی ، برداشتن خال با دو هدف تشخیصی – درمانی و زیبایی صورت می پذیرد. به طوری برخی خال ها با نظر پزشک جهت شناسایی ماهیت آن برداشته شده و جهت تشخیص به آزمایشگاه فرستاده می شود و برخی دیگر به درخواست خود فرد و تنها به این دلیل که زیبایی او را تحت الشعاع قرار داده اند برداشته می شوند.

برداشتن خال

انواع خال

خال ها در یک دسته بندی کلی به دو دسته خال های ملانوسیتی مادرزادی و خال های ملانوسیتی اکتسابی تقسیم می شوند.

  • خال های ملانوسیتی مادرزادی : منظور از خال های مادرزادی ، خال هایی است که از هنگام تولد در صورت یا بدن افراد وجود داشته و معمولا به صورت ضایعاتی برجسته به رنگ قهوه ای یا سیاه می باشند.

این نوع از خال ها خود به سه دسته کوچک ، متوسط و بزرگ قابل تقسیم هستند.

لازم به ذکر است سایز خال های مادرزای بزرگ ، بیش از 20 سانتی متر بوده و لذا در این موارد ریسک ایجاد ملانوسیت بدخیم ، بالا خواهد بود.

از این رو توصیه می شود افرادی که با خال های مادرزای بزرگ مواجه هستند ، حتما تحت نظر پزشک قرار گیرند.

  • خال های ملانوسیتی اکتسابی : تجمعی از سلول های رنگدانه ای می باشند که در یک محل ، متمرکز شده و غالبا در پی دوره بلوغ یا دوره بارداری نمود می یابند.

لازم به ذکر است این نوع از خال ها ، عموما در ناحیه صورت ایجاد می گردند.

وراثت و برخی عوامل محیطی ؛ خصوصا نور خورشید از جمله عوامل اثرگذار در بروز خال های ملانوسیتی اکتسابی به شمار می روند.

انواع روش های برداشتن خال

در حال حاضر روش ها و متدهای مختلفی به منظور برداشتن خال وجود دارد که عبارتند از :

برداشتن خال با جراحی

این روش از برداشتن خال برای خال هایی که گوشتی ، عمیق و برآمده هستند گزینه مناسبی می باشد.

برداشتن خال با جراحی نیاز به بی حسی موضعی دارد و طی آن به کمک تیغ جراحی ؛ خال مورد نظر به طور کامل برداشته شده و محل برش با ایجاد بخیه ، بسته می شود.

برداشتن خال با سوزاندن

این روش به عنوان یکی از قدیمی ترین تکنیک های برداشتن خال شناخته می شود که کاربرد آن غالبا برای برداشتن خال های سطحی و ریز می باشد.

در این روش از برداشتن خال ؛ با استفاده از دستگاه کوتر و از طریق ایجاد گرما ، خال مورد نظر سوزانده خواهد شد.

توجه داشته باشید از آن جا که خال ها عموما عمیق بوده و در اعماق پوست قرار دارند ، انجام این روش از برداشتن خال می تواند سبب ایجاد فرورفتگی در سطع پوست شود.

برداشتن خال

برداشتن خال با لیزر

برداشتن خال با لیزر برای آن دسته از خال هایی که سطحی صاف داشته و قهوه ای یا سیاه رنگ هستند ، گزینه بسیار مناسبی می باشد.

لذا حذف خال با لیزر برای خال هایی که سایز بزرگی دارند و برجسته هستند ، مناسب نخواهد بود.

در این روش از برداشتن خال ، موضع مورد نظر تحت بی حسی موضعی قرار گرفته و با تاباندن نور لیزر به خال مورد نظر اقدام به حذف سلول های خال صورت گرفته و پس از چند جلسه ( بسته به اندازه و وضعیت خال ) خال به طور کامل از بین خواهد رفت.

سوزاندن خال با دستگاه کرایو ( یخ )

دستگاه کرایو با خروج گاز نیتروژن مایع روی خال دمای آن را به شدت پایین آورده و باعث یخ زدن لحظه ای و کشتن سلول های خال می شود که بعد از آن خال خشک شده و طی چند روز از بین می رود.

استفاده از این روش برای خال های برجسته مانند انواع زگیل و زوائد گوشتی ( skin tag ) مناسب است.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر