برداشتن خال

درباره برداشتن خال

برداشتن خال : به طور کلی خال ها ؛ نقاطی رنگی بر روی صورت یا بدن می باشند که در برخی موارد به دلیل محل قرارگیری ، رنگ یا اندازه شان ممکن است از نظر زیبایی برای فرد آزاردهنده بوده و از اعتماد به نفس وی بکاهند.

برداشتن خال ؛ بویژه خال های گوشتی طی سال های اخیر ، بسیار رواج داشته و شاهد آن هستیم که غالبا افرادی که با این ضایعه مواجه هستند قادر به تحمل خال از لحاظ زیبایی نبوده و درصدد برداشتن آن می باشند.

لازم به ذکر است به طور کلی ، برداشتن خال با دو هدف تشخیصی – درمانی و زیبایی صورت می پذیرد. به طوری برخی خال ها با نظر پزشک جهت شناسایی ماهیت آن برداشته شده و جهت تشخیص به آزمایشگاه فرستاده می شود و برخی دیگر به درخواست خود فرد و تنها به این دلیل که زیبایی او را تحت الشعاع قرار داده اند برداشته می شوند.

انواع خال :

خال ها در یک دسته بندی کلی به دو دسته خال های ملانوسیتی مادرزادی و خال های ملانوسیتی اکتسابی تقسیم می شوند.برداشتن خال

  • خال های ملانوسیتی مادرزادی : منظور از خال های مادرزادی ، خال هایی است که از هنگام تولد در صورت یا بدن افراد وجود داشته و معمولا به صورت ضایعاتی برجسته به رنگ قهوه ای یا سیاه می باشند.

این نوع از خال ها خود به سه دسته کوچک ، متوسط و بزرگ قابل تقسیم هستند.

لازم به ذکر است سایز خال های مادرزای بزرگ ، بیش از 20 سانتی متر بوده و لذا در این موارد ریسک ایجاد ملانوسیت بدخیم ، بالا خواهد بود.

از این رو توصیه می شود افرادی که با خال های مادرزای بزرگ مواجه هستند ، حتما تحت نظر پزشک قرار گیرند.

  • خال های ملانوسیتی اکتسابی : تجمعی از سلول های رنگدانه ای می باشند که در یک محل ، متمرکز شده و غالبا در پی دوره بلوغ یا دوره بارداری نمود می یابند.

لازم به ذکر است این نوع از خال ها ، عموما در ناحیه صورت ایجاد می گردند.

وراثت و برخی عوامل محیطی ؛ خصوصا نور خورشید از جمله عوامل اثرگذار در بروز خال های ملانوسیتی اکتسابی به شمار می روند.

انواع روش های برداشتن خال :

در حال حاضر روش ها و متدهای مختلفی به منظور برداشتن خال وجود دارد که عبارتند از :

برداشتن خال با جراحی :

این روش از برداشتن خال برای خال هایی که گوشتی ، عمیق و برآمده هستند گزینه مناسبی می باشد.

برداشتن خال با جراحی نیاز به بی حسی موضعی دارد و طی آن به کمک تیغ جراحی ؛ خال مورد نظر به طور کامل برداشته شده و محل برش با ایجاد بخیه ، بسته می شود.

برداشتن خال با سوزاندن :

این روش به عنوان یکی از قدیمی ترین تکنیک های برداشتن خال شناخته می شود که کاربرد آن غالبا برای برداشتن خال های سطحی و ریز می باشد.

در این روش از برداشتن خال ؛ با استفاده از دستگاه کوتر و از طریق ایجاد گرما ، خال مورد نظر سوزانده خواهد شد.

توجه داشته باشید از آن جا که خال ها عموما عمیق بوده و در اعماق پوست قرار دارند ، انجام این روش از برداشتن خال می تواند سبب ایجاد فرورفتگی در سطع پوست شود.

برداشتن خال

برداشتن خال با لیزر :

برداشتن خال با لیزر برای آن دسته از خال هایی که سطحی صاف داشته و قهوه ای یا سیاه رنگ هستند ، گزینه بسیار مناسبی می باشد.

لذا حذف خال با لیزر برای خال هایی که سایز بزرگی دارند و برجسته هستند ، مناسب نخواهد بود.

در این روش از برداشتن خال ، موضع مورد نظر تحت بی حسی موضعی قرار گرفته و با تاباندن نور لیزر به خال مورد نظر اقدام به حذف سلول های خال صورت گرفته و پس از چند جلسه ( بسته به اندازه و وضعیت خال ) خال به طور کامل از بین خواهد رفت.

سوزاندن خال با دستگاه کرایو ( یخ ) :

دستگاه کرایو با خروج گاز نیتروژن مایع روی خال دمای آن را به شدت پایین آورده و باعث یخ زدن لحظه ای و کشتن سلول های خال می شود که بعد از آن خال خشک شده و طی چند روز از بین می رود.

استفاده از این روش برای خال های برجسته مانند انواع زگیل و زوائد گوشتی ( skin tag ) مناسب است.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر