لایه برداری پوست

درباره لایه برداری پوست

لایه برداری پوست ( پیلینگ ) ، که یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد قدمت چندین ساله دارد و به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به بستری شدن ندارد ؛ این دو مورد از مهم ترین دلایل محبوبیت آن در بین مردم می باشد.

لایه برداری چیست ؟

منظور از لایه برداری ، فرآیندی است که طی آن سلول های مرده از سطح پوست برداشته می شوند و این اتفاق به شفافیت ، روشن تر شدن و زیبایی پوست می انجامد.

به طور کلی با افزایش سن ، توانایی پوست در دفع سلول های مرده کاهش یافته و در این راستا نیاز به یک محرک ( عامل خارجی ) وجود دارد تا به کمک آن بتوان رشد سلول های جدید را تحریک کرده و مشکلات پوستی را حل نمود.

حال آن که این محرک می تواند شیمیایی ، مکانیکی یا برخی از روش های خانگی باشد.

لازم به ذکر است که پیلینگ صورت علاوه بر رفع لایه های مرده از سطح پوست و بازگردادن شادابی و جوانی به آن ؛ در کم رنگ شدن جای جوش ، رفع جوش های سر سیاه و همچنین کم رنگ شدن لک های پوستی ناشی از کک و مک و آکنه و غیره نیز می تواند مثمر ثمر واقع شود.

لایه برداری پوست

روش های لایه برداری پوست

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم ، در راستای لایه برداری پوست نیاز به محرک وجود دارد و این محرک ممکن است شیمیایی ، مکانیکی یا یک روش خانگی باشد.

قاعدتا روش های خانگی ، هرگز نمی توانند جایگزین دو روش دیگر شده و بازدهی آن ها را داشته باشند.

از این رو ما در این مقاله به معرفی و شرح توضیحاتی اجمالی پیرامون لایه برداری پوست با روش های شیمیایی و مکانیکی می پردازیم.

  • لایه برداری شیمیایی

در لایه برداری شیمیایی ؛ جهت جداسازی سلول های مرده از سطح پوست ، از موادی نظیر هیدروکسی اسید یا بتاهیدروکسی اسید در قالب کرم و ماسک استفاده می شود و از سوی پزشک متخصص تجویز می گردد.

  • لایه برداری مکانیکی

میکرودرم ، روش مکانیکی به منظور لایه برداری پوست می باشد که می بایست توسط پزشک متخصص و در مطب انجام گیرد.

میکرودرم ، در حقیقت لایه بردار عمیق پوست است که توسط دستگاهی مخصوص ( این دستگاه ، کریستال های ریزی را بر روی پوست ریخته و به کمک آن لایه برداری را انجام می دهد ) ، صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که انتخاب هر یک از روش های فوق به عهده پزشک می باشد و ایشان با در نظر داشتن نیاز بیمار و وضعیت پوست وی ، مناسب ترین روش را برخواهند گزید.

لایه برداری چه مزایایی برای پوست دارد ؟

لایه برداری به شکلی کاملا موثر ، موجب افزایش درخشندگی پوست شده و همچنین از آن جا که باعث از بین رفتن سلول های مرده می شود ؛ سبب اثر بخشی بهتر تاثیر محصولات مراقبتی پوست نیز خواهد شد.

با انجام لایه برداری منظم ، می توان از انسداد منافذ باز پوست جلوگیری کرده و از شدت جوش ها و آکنه های پوستی کاست.

لایه برداری در طولانی مدت به افزایش تولیدات کلاژن پوست ، منتج شده و بدین ترتیب سبب بهبود انعطاف پذیری پوست و متعاقبا کاهش خطوط ظریف پوستی و نیز رفع افتادگی پوست می شود.

لایه برداری پوست

انجام لایه برداری برای چه افرادی ممنوع است ؟

افرادی که دچار آکنه پوستی هستند ، قبل از اقدام به انجام لایه برداری پوست باید با پزشک متخصص در خصوص نوع آکنه ( مزمن یا کیستیک ) مشورت نمایند ، زیرا در مواردی که پوست به خودی خود ملتهب باشد قاعدتا لایه برداری منجر به تشدید التهاب خواهد شد.

از این رو در چنین مواردی در صورت انجام لایه برداری ، ممکن است لکه های تیره پوستی که اصطلاحا به هایپرپیگمنتیشن موسوم اند بر روی پوست ایجاد گردد. ( لازم به ذکر است که مواجهه با لکه های تیره پوستی در افراد با پوست تیره شیوع بیشتری دارد )

افرادی که دچار آفتاب سوختگی ، تب خال و زخم پوستی هستند و همچنین افرادی که با هر گونه عفونت یا آسیب پوستی مواجه هستند ، باید از انجام لایه برداری پوست صرف نظر نمایند.

بعد از لایه برداری پوست

پس از لایه برداری یا به اصطلاح پیلینگ ، پوست شما به مراتب نسبت به قبل در مقابل اشعه خورشید حساس تر شده و نیازمند مراقبت بیشتری می باشد ؛ لذا استفاده از کرم های ضد آفتاب پس از لایه برداری پوست ، امری لازم و ضروری محسوب می گردد.

لازم به ذکر است که رعایت بهداشت پوست پس از لایه برداری باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد ، تا به این ترتیب از ریسک عفونت پوست پیشگیری به عمل آید.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر